Stena Line öppnar nu åter upp för kryssningar på Kielbåten från Göteborg till Tyskland för fullvaccinerade. Kryssningsgästerna får ej gå iland i Tyskland på grund av karantänsregler.
Kielkryss innebär en resa från Göteborg till Kiel tur och retur med två övernattningar och en heldag vid kaj i Kiel. Ombord finns ett flertal hyttalternativ, restauranger- och barer samt en stor butik med reducerade priser på alkohol, tobak och konfektyr. Kryssningarna erbjuds både till fotpassagerare, bilpassagerare och bussturer men kryssningsgästerna får för tillfället ej lämna fartyget i Kiel då Tyskland har karantänsregler för resenärer från Sverige. Inledningsvis erbjuds kryssningarna på avgångarna torsdag, fredag och lördag från Göteborg.
– Vi vet att det finns ett stort intresse för att resa och vi vill ge våra kunder möjligheten att komma ut på havet, äta och dricka gott och handla till reducerade priser i vår ombordbutik. Vi fortsätter att segla med reducerat passagerarantal och vår extra COVID-19-säkerhet ombord. Det finns gott om plats för att hålla avstånd både inomhus och utomhus på färjan, säger Carl Mårtensson, Presschef på Stena Line.
För att resa på Kielkryss krävs antingen ett intyg på att man är fullvaccinerad (minst 14 dagar sedan och max 180 dagar sedan) eller ett max 72 h gammalt intyg på ett negativt COVID-19 test vid ankomst till Sverige.
Källa: Stena Line