Facebook


Instagram

Ryanair satsar vidare på Landvetter med ny direktlinje till Bosnien


2020-09-09

Ryanair plan på Göteborg Landvetter Airport.
Bild: Swedavia
Ryanair plan på Göteborg Landvetter Airport.

Det irländska lågprisbolaget Ryanair utvecklar destinationsutbudet på Göteborg Landvetter Airport och lanserar en ny direktlinje till Banja Luka, den andra största staden i Bosnien-Hercegovina.

Ryanair återkom till Landvetter efter sitt uppehåll under covid-19 pandemin den 1 juli och har hittills återupptagit trafiken till 15 destinationer. Den 25 oktober öppnar de en helt ny direktlinje till Banja Luka, den näst största staden i Bosnien-Hercegovina efter huvudstaden Sarajevo.

Västsverige har en stor andel invånare med rötter i Balkanregionen och Bosnien specifikt. När världen öppnar upp finns en längtan efter att träffa släkt och vänner.

– Det är oerhört glädjande att Ryanair väljer att satsa vidare på Landvetter med en ny direktlinje till Bosnien-Hercegovina och under en utmanande tid ser nya möjligheter på denna marknad, säger Anna Strömwall, Flygplatsdirektör på Göteborg Landvetter Flygplats.

Allt fler flygbolag är nu tillbaka på Swedavias tio flygplatser och trafiken har ökat successivt framförallt till europeiska destinationer i takt med att länder lättat på sina reserestriktioner. Under hösten väntas ytterligare flygbolag återta sina flyglinjer.

– Betydligt färre flygresor jämfört med före pandemin är att vänta en tid framöver men vi ser med tillförsikt fram emot att få tillbaka ännu mer flygtrafik och resenärer på våra flygplatser när situationen har stabiliserats i världen, fortsätter Anna Strömwall.
– Hälsa och säkerhet är vår högsta prioritet och utöver Folkhälsomyndighetens rekommendationer följer vi ett internationellt regelverk inom flygbranschen och har infört krav på munskydd och andra omfattande smittskyddsåtgärder för att skapa en trygg miljö för resenärer såväl som medarbetare på alla våra flygplatser.

Trafikstart för den nya linjen är den 25 oktober som en del av vinter 2020 programmet och Ryanair kommer att trafikera sträckan Göteborg Landvetter (GOT) – Banja Luka (BNX) 2 gånger i veckan med en Boeing 737–800. Flygbolaget är ensamma på sträckan.

För aktuell flygtrafik från Swedavias flygplatser och mer information om de trygghetsskapande åtgärder som vidtas för att förhindra smittspridning hänvisar vi till swedavia.se. Som resenär är det viktigt att hålla sig uppdaterad kring UD:s reserekommendationer.

Swedavia bedriver sedan många år ett ambitiöst hållbarhetsarbete. Samtliga av Swedavias tio flygplatser ska år 2020 ha noll fossila koldioxidutsläpp från egen verksamhet. Swedavia arbetar också aktivt för att främja övergången till biobränsle och har som mål att fem procent av allt bränsle som tankas på svenska flygplatser ska vara fossilfritt 2025.



Källa: Swedavia


Tipsa en vn Skriv ut



Green Flight Academy har hittills startat och landat 5000 gånger med elflyg, vilket gör oss unika.
Green Flight Academy har hittills startat och landat 5000 gånger med elflyg, vilket gör oss unika.

5 000 starter och landningar med elflygplan på Skellefteå Airport

Världens första hållbara flygakademi flygskola Green Flight Academy som finns etablerade på Skellefteå Airport bedriver en internationell pilotutbildning med hå...

Läs mer
Zinga
<span>Så är skulle framtida Droneport-lösningar kunna se ut. Under slutet av 2024 beräknas infrastrukturen och den initiala verksamheten vara på plats i Skellefteå. Visualisering: White Arkitekter</span>

Gröna testbäddar del 3: Skellefteå tar höjd för framtidens luftfart

Vi fortsätter nu vår artikelserie om de viktiga test- och demomiljöerna som finns i...

Läs mer
Ulefos


Skellefteå Droneport får asfalt med lägre klimatpåverkan

Landningsplattan och tillhörande ytor har nu asfalterats med material som kraftigt minskar...

Läs mer
Vattenfall
Jesper Göransson vd Peab

Första spadtaget för Peabs miljardprojekt i Norge - Nya Bodö flygplats tar form

Under måndagen 24 juni deltar Peab vid ett första spadtag för Nya Bodö...

Läs mer
Zugol 550
<span>Vi står inför en stor omställning och att samarbeta är viktigt. Bild: Sabina Söderqvist från KLM och Emil Gustafsson från OEM Electronics.</span>

OEM Electronics minskar Scope 3-utsläppen med Air France och KLM

Att bidra till minskad klimatpåverkan innebär att koldioxidutsläppen måste...

Läs mer
<span>Stockholm Arlanda Airport. </span>

Swedavias trafikstatistik för april 2024

Under april valde drygt 2,6 miljoner resenärer att resa via Swedavias tio flygplatser. Det...

Läs mer
<span>Flygplatsmedarbetare på Stockholm Arlanda Airport och Göteborg Landvetter Airport. </span>

Följ det dynamiska arbetet i olika roller på Swedavias flygplatser - en vardag i ständig rörelse

Under våren har en rad olika personer presenterats i sina arbetsroller på Stockholm...

Läs mer


Hållbart flygbränsle – vilken roll spelar det i utfasning av fossila flygbränslen?

Förra året var investeringen från Amadeus Ventures i CAPHENIA, den framtida...

Läs mer


Mest lästa







k-utbildning.se






HRC

Swescan
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se