Facebook


Instagram

Tipsa en vän om denna artikel:
Till:
Från:

Kraftig resandeökning för Tåg i Bergslagen


2018-09-14

Bild: SJ

Sommarens resande med Tåg i Bergslagen ökade med 20 procent, jämfört med i fjol. Störst var ökningen bland barnfamiljer och seniorer, men även sommarens banarbeten i Stockholm och Hallsberg bidrog.

Hela 20 procent fler resenärer valde att resa med Tåg i Bergslagen under juli månad, jämfört med samma period i fjol. Den positiva utvecklingen fortsatte även under augusti månad, där resandet ökade med totalt 17 procent, jämfört med föregående år.

– Allt fler upptäcker tågets många fördelar, såsom ökad komfort och större möjligheter att umgås med nära och kära. Samtidigt väljer fler svenskar att semestra på hemmaplan, och har därmed passat på att utforska Bergslagen, säger Hugo Oljemark, vd för Tåg i Bergslagen.

Totalt gick resandet med Tåg i Bergslagen upp 18 procent mellan juli och augusti, jämfört mot samma period för föregående år. Även satsningen på sommarkortet som gett resenärerna möjligheten till fritt resande under tre dagars tid, har fallit väl ut.

– Dubbelt så många sommarkort har sålts i år, jämfört med i fjol. Framförallt är det barnfamiljer och seniorer som passat på att utnyttja möjligheten. Till nästa sommar ska vi göra det enklare för våra resenärer att köpa sina sommarkort, säger Martin Drakenberg, affärschef vid SJ.

Samtidigt har banarbetet mellan Hallsberg och Mjölby gjort att tågen till och från Örebro letts om via Norrköping, något som skapat en tillfällig direktförbindelse mellan Sveriges sjätte och tionde största stad. En förbindelse som uppskattats av många resenärer.

– Vi ser en ökande efterfråga längs med den nya linjen. Därför kommer vi nu även se över möjligheterna till att utveckla just en sådan linje framöver, säger Martin Drakenberg.



Källa: SJ


Tipsa en vn Skriv ut



<span>Luleå Hamns järnväg ska rustas upp. Investeringen innebär färre tåg för transport av samma last. Det minskar miljöpåverkan och behovet av ytterligare investeringar i transportinfrastrukturen i regionen. </span>

133 miljoner kronor investeras i Luleå Hamns järnvägsanläggning

År 2030 förväntas den årliga godsvolymen i Luleå hamn ha ökat...

Läs mer
Train Rail
Järnvägsunderhåll och markanläggning

Eleda intensifierar sin satsning inom järnväg och förvärvar tre bolag

Sveriges ledande infrastrukturkoncern Eleda förvärvar Hanell Entreprenad AB och...

Läs mer
Järnvägs- och stadsutvecklingen i Hässleholms stad är ett särskilt fokusområde i samverkansöverenskommelsen mellan Hässleholms kommun och Trafikverket. 

Hässleholms kommun och Trafikverket stärker samverkan

Utvecklingen och stadsplaneringen i Hässleholms kommun behöver samordnas med utvecklingen...

Läs mer
Elmia Infra Rail är mässan med två dagar med järnvägens infrastruktur i fokus, inget annat. 

Elmia Infra Rail 2025 – en ny mässa som kopplar samman branschen

Nästa höst lanserar Elmia en ny fackmässa: Elmia Infra Rail, den 8–9 oktober...

Läs mer
Spårväg i Alléstråket är ett av ärendena på stadsbyggnadsnämnden i oktober. 

Pressinformation efter stadsbyggnadsnämnd tisdag 22 oktober kl. 11.50

Välkommen till stadsbyggnadsnämndens pressinformation tisdag 22 oktober kl.11:50. Vi...

Läs mer
Bild på järnväg i solnedgång

Regeringens infrastrukturproposition – en bra början, men fortsatt arbete krävs

Idag presenterade Tidöpartierna infrastrukturpropositionen som innebär ett stort och...

Läs mer
Obehöriga i spårområdet utgör ett stort problem i tågtrafiken.

Obehöriga i spårområdet – förbjudet och livsfarligt

Obehöriga i spårområdet utgör ett stort problem i tågtrafiken. Att...

Läs mer


Västra stambanegruppen välkomnar mer pengar

- Sverige har inte råd att vänta på att Västra stambanans kapacitet fö...

Läs mer
Godsbangård och intermodal terminal i Trelleborgs Hamn

Trafikverket besöker Trelleborgs Hamn för samtal om ökad godstrafik på järnväg

I Trelleborgs Hamn har man länge arbetat för att fler ska välja tåget för...

Läs mer


Peab bygger väg och järnväg i Boden

Peab har fått uppdraget att bygga väg och järnväg till Boden Industrial Park i...

Läs mer


Ny rapport visar att störningar och kapacitetsbrist i järnvägssystemet hindrar tillväxten i svensk industri

Omtag Svensk Järnväg har i en ny rapport undersökt hur 20 stora industriföretag...

Läs mer


Mest lästa







k-utbildning.se






HRC
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)infrasverige.se
Annonsering
annons(at)infrasverige.se